مقالات

معرفی صنعت سنگ ایران

معرفی صنعت سنگ ایران

دی ۱۸, ۱۳۹۷

کشور ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی مناسب، از جمله کشورهای صاحب عنوان و مطرح در زمینه تولید سنگهای ساختمانیمیباشد. وجود ذخایر بسیار مناسب و متنوع سنگهای ساختمانی شامل مرمریت، مرمر، تراورتن، چینی و گرانیت، موجب شده است همواره از ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگهای ساختمانی یاد شود. وسعت و پراکندگی معادن سنگ به قدری است که در بیشتر استانهای کشور میتوان ردپای آن را مشاهده نمود که از آن جمله می‌توان به استانهای اصفهان، مرکزی، لرستان، فارس، آذربایجان و خراسان به عنوان عمده‌ترین تولیدکنندگان سنگ اشاره نمود. مطابق با آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۰ ، تعداد ۱۰۹۲ معدن شامل ۳۰۰ معدن تراورتن، ۴۸ معدن مرمر، ۴۱۰ معدن مرمریت، ۱۰۳ معدن چینی و ۲۳۱ معدن گرانیت در سطح کشور فعال بوده اند که مجموعاً ۱۴،۳۹۷،۷۳۵ تن سنگ خام (کوپ) تولید کرده اند بطوریکه این امر موجب شده است کشور ایران با سهم ۱۳ % از تولید جهانی پس از کشورهای چین و هند در رتبه سوم جهان قرار گیرد. علاوه بر این تعداد معادن فعال، تعداد ۴۵۵ معدن غیر فعال و ۴۶ معدن در حال تجهیز در کشور وجود دارد که با اضافه شدن به معادن فعال می‌تواند در ارتقاء توان تولیدی کشور بسیار موثر باشد. همچنین بیشترین میزان سنگ تولیدی کشور به سنگ مرمریت با ۵،۲۶۵،۸۴۹ تن اختصاص دارد که این رقم موجب شده است ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مرمریت در دنیا شناخته شود.

در حال حاضر این صنعت قادر است به ازای یک تن تولید ۲۰۰ دلار سودآوری داشته باشد که خود میتواند گواه پتانسیل بسیار بالای آن باشد.در سال ۱۳۸۹ تولید سنگ خام ۱۳،۸۵۶،۰۰۰ تن بوده است که از این مقدار ۸۲۲،۰۰۰ تن به ۶ هزار تن / ارزش ۱۴۳ میلیون دلار صادر و ۱۳،۰۳۸،۰۰۰ تن مصرف داخل شده است.
همچنین ۳۱ میلیون دلار وارد کشور شده است. از نکات قابل توجه این صنعت میتوان به / سنگ خام به ارزش ۳ سرمایه گذاری بسیار مناسب بخش خصوصی اشاره نمود. به جرات می‌توان بیان نمود که صنعت سنگهای ساختمانی جزء خصوصی‌ترین صنایع کشور محسوب میشود چرا که بالغ بر ۸۵ % از معادن و اکثریت واحدهای فرآوری سنگ، خصوصی میباشند. در حوزه فرآوری سنگ، تا سال ۱۳۸۷ ، تعداد ۶۴۱۹ واحد فرآوری ثبت شده است که بر اساس آمار ارائه شده توسط انجمن صنفی از این تعداد۵۰۰۰  واحد، فعال می‌باشند.

وجود این تعداد واحد فرآوری، به صورت مستقیم موجبات اشتغال ۶۰،۰۰۰ نفر را فراهم نموده است. پر واضح است که چندین برابر این مقدار به صورت غیر مستقیم و بواسطه این واحدها مشغول به کار می‌باشند.
۴/ ۹۷،۷۸۲،۰۰۰ مترمربع سنگ فرآوری شده (حدود ۵ ، مطابق با آمار ارائه شده در سال ۱۳۸۹میلیون تن) در واحدهای فرآوری تولید شده است که از این مقدار ۱۱۸،۰۰۰ تن آن به ارزش ۵۷میلیون دلار صادر شده است.
لذا، ذخایر ارزشمند بالغ بر ۲,۵ میلیارد تن، پتانسیل بالا و ارزش افزوده مناسب صنعت سنگ موجب شده است، بسیاری از کارشناسان از این صنعت به عنوان یکی از صنایع تأثیرگذار در صادرات غیر نفتی یاد نمایند.

نویسنده: